.

Created by 

Copyrights © 2022 ITO. All Rights Reserved.

Linki

Najnowsze wpisy

Zapisz się do naszego newslettera

ITO - Instytut Transformującej Obecności

 

Blue way up Patryk Lange, 

Rynek Główny 34/15, 31-010 Kraków

 

Email: info@transformujacaobecnosc.pl

Telefon: + 48 601 959 519

Youtube
Facebook grupa
Facebook
Instytut Transformującej Obecności

Email

Bądźmy w kontakcie

Facebook grupa
e-mail
Facebook
Youtube
Instytut Transformującej Obecności

Zobacz też...

12 maja 2024
Sprawdź jak włączyć automatyczne tłumaczenie w Youtube: https://youtu.be/jQEQ24IdL8o?si=EmDgR0qI0baarIDL Manifestacja to sztuka zestrajania energii. Jej efektem jest wcielanie w życie projektów
12 maja 2024
Jak prowadzić proces coachingowy? Z odpowiedzią na to pytanie ma trudność wielu nowych coachów. W szkołach coachingowych zazwyczaj uczymy się
09 kwietnia 2024
Autor: Alan Seale Przekład: Marta Robson Źródło: https://alanseale.substack.com/p/every-heart-has-its-own-story Tego popołudnia siedzieliśmy u niej w jadalni popijając herbatkę. Miałem jakieś 12
08 kwietnia 2024
Ta piękna i otwierająca umysł praktyka, którą prowadzi dla nas Marta Czapla – Bystrowska jest jedną z praktyk, które obejmuje
04 kwietnia 2024
21 marca 2024 Marta & Marta reprezentowały Instytut Transformującej Obecności podczas warszawskiej edycji Open Forum 2024 - wielkiej rozmowy dotyczącej
4 poziomy przywództwa
12 kwietnia 2023

Alan Seale w ramach nurtu Transformującej Obecności mówi o 4 poziomach przywództwa. Każdy z tych etapów jest naturalną ewolucją poprzedniego, jednak nie zawsze jest to rozwój linearny. W różnych momentach życia, w różnych sytuacjach bywamy na różnych poziomach, a czasem równolegle - na wszystkich jednocześnie. Poniżej opisujemy te cztery poziomy. Aby stać się świadomym liderem, potrzebujemy ich wszystkich.

 

Rozwój poziomów przywództwa a także rozwój archetypów współczesnego przywódcy jest przedmiotem szkolenia Transformująca Obecność w przedsiębiorczości i biznesie. Jeżeli temat przywództwa jest Ci bliski, rozwijasz się w tym kierunku lub wspierasz innych w rozwoju, zapraszamy do dołączenia do tego szkolenia.

 

4 poziomy przywództwa.

 

1.    Podążanie za innym liderem
Ktoś nas inspiruje, posiada zestaw cech, który chcemy rozwijać w sobie. Śledzimy jego pomysły, przekładamy na swoją rzeczywistość. To bardzo ważny moment, i jak każdy w obszarze przywództwa wymaga odwagi. Jako następcy jesteśmy równie ważni. To czyją filozofię, sposób myślenia wspieramy jest samo w sobie aktem odwagi i wpływu.

 

2.    Stawanie się liderem dla siebie 
Rozwijanie świadomości i własnego wpływu jest naturalnym krokiem rozwojowym dla każdego z nas. Poznawanie swoich predyspozycji, talentów, pokonywanie przeszkód i ograniczeń uczy nas kim jesteśmy i pozwala lepiej dysponować sobą. Stawianie kroków, tak ekscytujących jak trudnych odsłania, a czasem wbrew naszej woli zdziera warstwy ochronne aby wreszcie  dotrzeć do autentyczności, sedna siebie. Im bardziej pozwalamy sobie wchodzić w ten proces, tym bardziej ze zdziwieniem odkrywamy, że to co wydawało się nowym kierunkiem zawsze w nas było - jak ziarno zasadzone pod grubą warstwą ziemi, czekające na właściwe warunki, żeby zacząć zapuszczać korzenie i wydawać pierwsze plony. Stawanie się liderem dla siebie to nieustanne zbliżanie się do swojego pełnego potencjału - jego kresem jest na ogół kres naszego życia. 

 

3.    Przewodzenie innym
Z czasem i my zaczynamy mieć swoich naśladowców. Podejmujemy decyzje o przyjęciu roli, w której tworzymy przestrzeń dla innych. To już nie jedno ziarno zasadzone w ziemi - to proces orania i siania, nawożenia i plewienia, dbania o glebę, na której będą rosły plony. I znowu, bez względu na to, czy krok w stronę przywództwa był świadomą decyzją, czy też nagle zorientowaliśmy się, że za nami stoją ludzie, którzy patrzą i czekają na sygnał, warto pamiętać, że naszą rolą jest pielęgnacja ziemi. Nie mamy wpływu na potencjał ziarna, co najwyżej możemy stworzyć warunki, w których przez pielęgnację i przycinanie, roślina wydobędzie swoje ostateczne piękno. Tu rozpoczyna się proces świadomego przywództwa - tworzenie warunków do rozwoju dla innych. Na tym etapie łatwo o pomyłkę: czy chcemy pielęgnować czy modyfikować ziarno? Gdzie jest granica naszego wpływu i kiedy modyfikacja jest manipulacją na rzecz osiągania cudzych celów? 

 

4.    Podążanie za Potencjałem
Wydawało by się, że przewodzenie innym jest końcem drogi lidera - nawet jeśli droga ta nigdy się nie kończy i z czasem staje się jeszcze bardziej pełna, kompleksowa i o większym zasięgu. Jest jednak jeszcze jeden wymiar - niektórym znany organicznie i od zawsze obecny na wcześniejszych trzech poziomach. Podążanie za Potencjałem. David R. Hawkins, wybitny amerykański terapeuta pieknie pisze o potencjale:
„Stworzenie jest ewolucją dzięki przemienieniu się potencjału w rzeczywistość. Nie ma zmiany - jest ewolucyjne wyłanianie - larwa nie zmienia się w motyla - staje się spełnieniem jego potencjału, będącego produktem ewolucji Stworzenia.”

 

Dorzałe przywództwo ma wiele warstw a jego fundamentem jest obecność. To ona pozwala uchwycić moment, poczuć jego siłę i odpowiedzieć na to co się pojawia- autentycznie i w partnerstwie z chwilą. Dzięki temu świadomy lider wie jaki ruch wybrać: czy już planować czy jeszcze pobyć w dyskomfortowej sytuacji aby dobrze zrozumieć stojące przed nim wyzwanie?

 

Przywództwo 4 poziomu buduje partnerstwo między naszymi trzema systemami postrzegania świata: myślami (Intelekt), wglądami (Intuicja) i odczuciami (Instynkt). Każdy z nich jest jednakowo ważny, każdy sprawdza się doskonale w nieco innym obszarze:
•    myślenie - w analizowaniu i planowaniu
•    emocje i wglądy - w szukaniu szerszego kontekstu, wizji
•    odczucia - w monitorowaniu na ile dana sytuacja jest dla nas bezpieczna, na ile się sprawdza tu i teraz, i gwarantuje przetrwanie.

 

Dołącz do szkolenia Transformująca Obecność w przedsiębiorczości i biznesie i rozwijaj z nami przywództwo czwartego poziomu.