.
16 lipca 2024

Created by 

Copyrights © 2022 ITO. All Rights Reserved.

Linki

Najnowsze wpisy

Zapisz się do naszego newslettera

ITO - Instytut Transformującej Obecności

 

Blue way up Patryk Lange, 

Rynek Główny 34/15, 31-010 Kraków

 

Email: info@transformujacaobecnosc.pl

Telefon: + 48 601 959 519

Youtube
Facebook grupa
Facebook
Instytut Transformującej Obecności

Email

Bądźmy w kontakcie

Facebook grupa
e-mail
Facebook
Youtube
Instytut Transformującej Obecności

Zobacz też...

19 lipca 2024
Autor: Marta Robson Latem częściej czytam poezję. Latem wolę formy krótkie i, jak rozszalała sierpniowa natura, działające na wszystkie zmysły.
17 czerwca 2024
Przekonania - jedno ze słów kluczy w coachingu. To na nich pracujemy podczas procesu zmiany, bo to one tę zmianę
08 czerwca 2024
Autor: Alan Seale Przekład: Marta Robson Źródło: https://alanseale.substack.com/p/sometimes-im-shaky-sometimes-im-strong Czasem czuję się rozbity. Nie fizycznie – na szczęście cieszę się dobrym
12 maja 2024
Sprawdź jak włączyć automatyczne tłumaczenie w Youtube: https://youtu.be/jQEQ24IdL8o?si=EmDgR0qI0baarIDL Manifestacja to sztuka zestrajania energii. Jej efektem jest wcielanie w życie projektów
12 maja 2024
Jak prowadzić proces coachingowy? Z odpowiedzią na to pytanie ma trudność wielu nowych coachów. W szkołach coachingowych zazwyczaj uczymy się
Trzy Inteligencje w praktyce
13 listopada 2022

Żyjemy w cywilizacji, która stawia na intelekt. Tymczasem bardzo dużo wyzwań, na które składa się nasza rzeczywistość, wymaga radzenia sobie z ogromem często niejednoznacznych a nawet sprzecznych informacji. W takim gąszczu zjawisk, potrzeb i danych, gdy potrzebujemy podejmować przeróżne decyzje, intelekt prędzej czy później pogubi się. Z pomocą przychodzi nam, jedna ze sztandarowych w Transformującej Obecności koncepcji, która dotyczy Trzech Inteligencji – inteligencji głowy, serca i brzucha czy też intelektu, intuicji i instynktu. Te trzy sposoby patrzenia na życie i życiowe sytuacje, bardzo dobrze sprawdzają się tam gdzie potrzebujemy podejmować niebanalne i nieoczywiste decyzje.

 

Gdzie szukać Trzech Inteligencji? Centrum intelektu jest dość oczywiste. Jest to głowa. Pozostaje nam określić, gdzie znajdują się centra instynktu i intuicji. Powszechną wiedzą jest to, że ludzki mózg stanowi największe zgrupowanie neuronów, jednak nie jest to jedyne miejsce gdzie mamy do czynienia z takim zjawiskiem. Znacząca ilość neuronów, którymi również się posługujemy znajduje się w mostku i sercu a także w jamie brzusznej. Tak więc brzuch uznawany jest za inteligencję instynktu. Komunikuje się z nami z użyciem pierwotnych emocji, nieustannie sprawdzając, czy nic nam nie zagraża. Okolice splotu słonecznego i serca to z kolei centrum mądrości i prawdy. To Inteligencja, zbiera informacje na nieco bardziej złożonym poziomie niż inteligencja brzucha. Splot słoneczny operujeme na poziomie uczuć, miłości, empatii, czucia energii otoczenia i zbierania w ten sposób informacji w sposób, który umownie możemy nazwać intuicyjnym.

 

Większość z nas, wychowana w tradycyjnej edukacji, bez trudu pozostaje w kontakcie z intelektem, którego aktywności doświadczamy głównie w postaci myśli. Tymczasem dostęp do centrum serca i brzucha dla wielu z nas jest sporym wyzwaniem. Korzystanie z tych dwóch inteligencji wymaga często nieco praktyki i czasu. Pozwalanie sobie na dostęp do ponad stu milionów komórek zdolnych do generowania emocji, umiejętność ich nazywania, rozumienia i dzielenie się nimi z innymi, to najlepszy sposób na ćwiczenia inteligencji brzucha. Ponadto brzuch daje nam zdolność do bycia w kontakcie z otaczającą rzeczywistością. Istniejące w otoczeniu zagrożenia wykrywa znacznie wcześniej niż intelekt. Czasem mimo pomyślnych danych i zachęcających faktów czujemy niepokój w ważnej dla nas sprawie. Często oznacza to, że nasze ciało odczytuje informacje, które wymykają się intelektowi. Przed podjęciem jakiejś decyzji, warto zatem zatrzymać się na chwilę, by zauważyć sygnały płynące z brzucha. Jak Ci jest z tym, że powiesz „tak”, czy przynosi Ci to spokój i ugruntowanie, czy niepokój? Jaka stoi za tym informacja?

 

Kolejne wyjątkowe centrum w naszym ciele to obszar splotu słonecznego i serca. W większości kultur, serce jest symbolem miłości, empatii, mądrości. Rola serca w postrzeganiu świata, znajduje odbicie w badaniach, które ujawniły, że pole elektromagnetyczne serca jest wielokrotnie silniejsze od pola elektromagnetycznego generowanego przez mózg. Serce jest jak radar, skaner dostarczający nam informacji, które mają charakter intuicyjnych wglądów, podszeptów, wewnętrznej mądrości. Instytut Matematyki Serca z Kalifornii (Institute of HearthMath ) publikuje na swoje stronie szereg informacji na temat tego, jak korzystać z mądrości serca aby podnieść swój dobrostan, wzmocnić więzi z innymi ludźmi i otoczeniem.

 

A zatem kiedy życie zaprosi Cię kolejny raz do podejmowania ważnych decyzji, zatrzymaj się, weź kilka głębokich oddechów i posłuchaj informacji z głowy, serca i brzucha. Pozwolisz sobie zatem na pełniejszy obraz sytuacji i umożliwisz dostęp do informacji, które być może wymykają się intelektowi.

 

Sprawdź jak w praktyce korzystać z trzech inteligencji z poniższym fragmentem webinaru na ten temat.

 

Listen to "3 Inteligencje w praktyce_Patryk Lange." on Spreaker.