.

Created by 

Copyrights © 2022 ITO. All Rights Reserved.

Linki

Najnowsze wpisy

Zapisz się do naszego newslettera

ITO - Instytut Transformującej Obecności

 

Blue way up Patryk Lange, 

Rynek Główny 34/15, 31-010 Kraków

 

Email: info@transformujacaobecnosc.pl

Telefon: + 48 601 959 519

Youtube
Facebook grupa
Facebook
Instytut Transformującej Obecności

Email

Bądźmy w kontakcie

Facebook grupa
e-mail
Facebook
Youtube
Instytut Transformującej Obecności

Zobacz też...

01 grudnia 2024
W tym odcinku podcastu rozmawiamy o głębokich pytaniach i inspirujących odpowiedziach. Trzy rozmówczynie –Joanna Maria Zawada, Marta Czapla Bystrowska i
12 listopada 2024
Listen to the conversation between Montse Lorente & Joanna Maria Zawada. In this talk Joanna invites us to live in
11 listopada 2024
Autor: Marta Robson Duszę się miewa […] Możemy na nią liczyć, Kiedy niczego nie jesteśmy pewni A wszystkiego ciekawi ~W.
14 października 2024
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia nagrania webinarium, podczas którego Joanna Maria Zawada i Patryk Lange zapraszają do rozważań na temat tego
10 października 2024
Czerwony smok, człowiek z gitarą na czerwonym dywanie. Tak przywitało nas Open Forum Local 2024 w środę 9 października, po
Od Dramatu do Możliwości
12 grudnia 2022

Zmiana z perspektywy dramatu na perspektywę możliwości, to jedna ze sztandarowych koncepcji nurtu Transformującej Obecności znane też jako cztery poziomy zaangażowania. Metoda ta jest przełożeniem na praktykę dwóch podstawowych zasad, tzw. Hermetycznych zasad, które mówią o ty, że świat jest matrycą relacji, oraz że energii nie da się stworzyć ani zniszczyć, można ją tylko przetransformować.

 

Cztery poziomy zaangażowania są zatem czterema typami relacji jakie tworzymy z tym co przydarza nam się w życiu. Jest to kluczowe podejście i sposób transformowania relacji do sytuacji a wraz z nią swoich stanów umysłu od dramatyzowania i byciu emocjonalnym uwikłaniu do pełnej otwartości na potencjał, który właśnie się przed nami manifestuje. Dotyczy to każdej sytuacji jakiej napotykamy, nawet takiej, która na pierwszy rzut oka wydaje się trudna i bez wyjścia. Pewne powiedzenie mówi, że dramat to szansa i możliwość w przebraniu. Kreatywna praca z sytuacją, to podróż przez jej przez warstwy do wnętrza, do esencji, do sedna. Aby to było możliwe potrzebna jest odwaga i obecność a jeszcze wcześniej uważność i koncentracja.

Cztery poziomy zaangażowania można nazwać też czterema perspektywami, przez które patrzymy na sytuację i na życie w ogóle. W zależności jak patrzymy, przez jaką perspektywę tak widzimy swoją rolę i to co nas otacza. Co to za perspektywy?

 

Pierwszą z nich będziemy nazywali DRAMAT. Gdy jesteśmy w tej perspektywie doświadczamy silnych emocji, niewygody, poczucie tego, że coś co się dzieje nie jest pożądane. Pytania jakie korespondują z dramatem to: „czyja to wina?” albo „kto źle postąpił?”, „Jak to się stało?”. Jeżeli patrzymy na świat i wydarzenia z tej perspektywy to z automaty stajemy się ofiarą sytuacji.  

 

Druga perspektywa to perspektywa SYTUACJI - DZIAŁANIA. Ta perspektywa to widzenie sytuacji i życia jako obszar, w którym trzeba działać. Trzeba posuwać się do przodu, usuwać przeszkody, osiągać cele. Zazwyczaj lubimy to miejsce, ten sposób patrzenia. Jeżeli jednak skupiamy się tylko na działaniu, jest szansa, że umknie nam cała sfera odkrywania, eksploracji potencjału, bo może jest coś więcej niż założyliśmy sobie, że osiągniemy? Bywa, że rzucamy się w wir działania po to aby nie widzieć czegoś, czego widzieć nie chcemy albo żeby nie czuć czegoś, czego się obawiamy. Pytania które korespondują z tą perspektywą to: „jak to naprawić?”, „jak zadziałać aby szybko wyjść na prostą?”, „co zrobić, żeby zakończyć kryzys i żeby znów było normalnie?”.

 

Kolejna perspektywa to perspektywa, którą nazywamy WYBÓR. Aby móc popatrzeć z tej perspektywy na sytuację, potrzebujemy zwolnić albo wręcz zatrzymać się. Żeby wybrać, nie możemy być w ciągłym biegu i ruchu. Potrzebujemy zwolnić do prędkości, w której możemy być bardziej uważni i obecni. Czasem potrzebne będą nam czas i odwaga aby wybrać dla siebie nowe miejsce, nową rolę a nawet dać się zaprosić przez życie do takiej roli, tworząc nową kreatywną relację z sytuacją czy ważnym dla nas tematem. Pytania, które  korespondują z tą perspektywą to: „do bycia kim mnie ta sytuacja zaprasza?”, „jaką mnie/jakiego mnie tu potrzeba?”. Kiedy świadomie wybieramy swoja postawę, swoją rolę to wraz z nią pojawią się pomysły na nowe kreatywne działania.

 

Ostatnia perspektywa to perspektywa MOŻLIWOŚCI. Kiedy zestrajamy się z sytuacją, pozwalamy się zaprosić do adekwatnej roli, okazuje się że jesteśmy bliżej sedna, bliżej esencji. Każda sytuacja, nawet trudna, oferuje przemianę, coś nowego, jakiś potencjał, który być może nie jest jeszcze uwidoczniony, zmaterializowany. Ta perspektywa to perspektywa spokojnego dostrzeżenia nowych możliwości, nowych rozwiązań, które przynosi sytuacja. Pytania które korespondują z perspektywą możliwości to: Co tu się chce wydarzyć? Jakie nowe możliwości przynosi mi ta sytuacja? Co się właśnie ma szansę zacząć, co otworzyć? Alan Seale – twórca tej metody i nurtu Transformującej Obecności, zwykł mawiać, że im większy dramat tym większe możliwości ponieważ wszystko sprowadza się do energii. Im większy dramat, tym większa energia, która dzięki większej i głębszej świadomości może zostać przetransformowana do możliwości a zatem i możliwości mogą być odpowiednio duże.

 

W poniższym nagraniu Joanna Maria Zawada przeprowadza nas ścieżką od Dramatu do Możliwości.

 

 

Listen to "Od Dramatu do Możliwości - Joanna Maria Zawada" on Spreaker.