.

Created by 

Copyrights © 2022 ITO. All Rights Reserved.

Linki

Najnowsze wpisy

Zapisz się do naszego newslettera

ITO - Instytut Transformującej Obecności

 

Blue way up Patryk Lange, 

Rynek Główny 34/15, 31-010 Kraków

 

Email: info@transformujacaobecnosc.pl

Telefon: + 48 601 959 519

Youtube
Facebook grupa
Facebook
Instytut Transformującej Obecności

Email

Bądźmy w kontakcie

Facebook grupa
e-mail
Facebook
Youtube
Instytut Transformującej Obecności

Zobacz też...

04 października 2023
Jak rozumieć inspiracje płynące z Transformującej Obecności? Na czym polega tworzenie programów inspirowanych tym nurtem? Czym i dla kogo jest
15 września 2023
W tym odcinku Podcastu ITO, rozmawiamy z Bartłomiejem Brachem o poczuciu sensu w pracy i w życiu. O historiach które
18 czerwca 2023
Zapraszamy na kolejny odcinek Podcastu ITO w którym Marta i Patryk rozmawiają z Anią Zarudzką o tym co to jest
05 czerwca 2023
W tym odcinku zapraszamy do pobycia w ciszy, praktykując uważność oddechu oraz pytań Transformującej Obecności, które zapraszają do mądrości.
04 czerwca 2023
Cztery poziomy zaangażowania to jedna z podstawowych koncepcji nurtu Transformującej Obecności. Umożliwia transformację  perspektywy dramatu na perspektywę możliwości. Metoda ta,
Podcast ITO #4 | Koherencja serca i mózgu - Marta Czapla Bystrowska
27 lutego 2023

Koherencja serca i mózgu to pojęcie odnoszące się do synchronizacji rytmu pracy serca z falami mózgowymi. Właściwa koordynacja między tymi dwoma systemami ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, świadomość, zdrowie psychiczne oraz ogólny stan zdrowia. W badaniach naukowych wykazano, że koherencja serca i mózgu jest związana z redukcją stresu i lęku oraz poprawą funkcji poznawczych, takich jak uwaga i pamięć. Przykładowo, w trakcie medytacji lub głębokiego oddychania, często obserwuje się wzrost koherencji serca i mózgu, co pozwala na zredukowanie poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu, w organizmie. Serce, będące odrębnym systemem biologicznym, wysyła sygnały elektromagnetyczne do mózgu, które mają wpływ na rytm fal mózgowych. W ten sposób serce i mózg wzajemnie oddziałują na siebie, wpływając na jakość naszej percepcji, emocji,  zdolności poznawczych, świadomości i obecności.
 

Zapraszamy Was do posłuchania nagrania przygotowanego przez Martę Czaplę Bystrowską, z którego dowiecie się nieco więcej o koherencji. W drugiej części nagrania Marta prowadzi nas przez praktykę koherencji serca i mózgu.