.
16 lipca 2024

Created by 

Copyrights © 2022 ITO. All Rights Reserved.

Linki

Najnowsze wpisy

Zapisz się do naszego newslettera

ITO - Instytut Transformującej Obecności

 

Blue way up Patryk Lange, 

Rynek Główny 34/15, 31-010 Kraków

 

Email: info@transformujacaobecnosc.pl

Telefon: + 48 601 959 519

Youtube
Facebook grupa
Facebook
Instytut Transformującej Obecności

Email

Bądźmy w kontakcie

Facebook grupa
e-mail
Facebook
Youtube
Instytut Transformującej Obecności

Zobacz też...

19 lipca 2024
Autor: Marta Robson Latem częściej czytam poezję. Latem wolę formy krótkie i, jak rozszalała sierpniowa natura, działające na wszystkie zmysły.
17 czerwca 2024
Przekonania - jedno ze słów kluczy w coachingu. To na nich pracujemy podczas procesu zmiany, bo to one tę zmianę
08 czerwca 2024
Autor: Alan Seale Przekład: Marta Robson Źródło: https://alanseale.substack.com/p/sometimes-im-shaky-sometimes-im-strong Czasem czuję się rozbity. Nie fizycznie – na szczęście cieszę się dobrym
12 maja 2024
Sprawdź jak włączyć automatyczne tłumaczenie w Youtube: https://youtu.be/jQEQ24IdL8o?si=EmDgR0qI0baarIDL Manifestacja to sztuka zestrajania energii. Jej efektem jest wcielanie w życie projektów
12 maja 2024
Jak prowadzić proces coachingowy? Z odpowiedzią na to pytanie ma trudność wielu nowych coachów. W szkołach coachingowych zazwyczaj uczymy się
Alan Seale | Odwaga to praca wewnętrzna i… miłość w działaniu.
22 października 2023

Odwaga

 

Jest w centrum mojej uwagi, niezależnie od tego, czy jestem jej świadkiem, czy widzę jej brak. Odwaga może mieć miejsce gdy jakaś osoba publiczna opowiada się za większym dobrem, albo członek zespołu odważnie nazywa i wskazuje to, co zwykle zamiata się pod dywan. Może ktoś, kogo nawet dobrze nie znam, zmaga się z tym jak przeżyć następny dzień? Czasem sam szukam w sobie odwagi po to, by móc stawić czoła wyzwaniom, choć łatwiej byłoby odwrócić się od nich i odejść. Jednak w szerszym znaczeniu, to co przykuwa moją uwagę, to pogłębiająca się świadomość, że odwaga to praca wewnętrzna każdego z nas. Pojawia się, płynąc z naszych głębi, gdy jesteśmy w zgodzie z tym, kim jesteśmy i co naprawdę jest dla nas ważne. 


W języku angielskim słowo courage pochodzi z łaciny od słowa cor, co oznacza serce. Pochodzące z XIV wieku francuskie słowo corage oznaczało ‘głębokie wewnętrzne uczucia płynące z serca i z tego co obdarzamy wielkim uczuciem’. Serce napędza odwagę, poprzez to, co jest dla nas tak ważne lub w co tak święcie wierzymy, że jesteśmy gotowi wstawić się za tym.


Moment, w którym życie wzywa cię do bycia kimś więcej.


Rita Dove - amerykańska poetka i eseistka, a także inżynier chemik jest pionierką w przełamywaniu barier rasowych i płciowych w nauce i środowisku inżynierskim, a także w świecie literatury. W roku 1987 otrzymała nagrodę Pulitzera w dziedzinie poezji. W jej słowach:

 

Odwaga nie ma nic wspólnego z 
naszym dążeniem do wielkości.

Ma związek z decyzją, którą podejmujemy 
w momencie, kiedy
jesteśmy wezwani do bycia kimś więcej.

~Rita Dove


Znamy oczywiście historie o odwadze, które stają się osnową filmów - historie zwykłych ludzi dokonujących niezwykłych czynów mających wpływ na życie wielu lub zmieniających bieg historii. Czynów, które mogły kosztować ich karierę, rodzinę, a nawet życie. Może niektórzy z nas spotkali nawet kogoś takiego na swojej drodze. A tymczasem w codziennym życiu, choć pewnie na mniejszą skalę, każdy z nas doświadcza momentów gdy jesteśmy wezwani do bycia kimś więcej.

 

Być może i w Twoim życiu był moment, kiedy ktoś kwestionował coś ważnego dla Ciebie lub zagrażał temu, co było Ci drogie. Moment, w którym przekroczono pewną granicę lub ktoś niezwykle dla ciebie ważny znalazł się w niebezpieczeństwie. Być może wszystko potoczyło się tak szybko, że nie było czasu na zastanawianie się. Całym sobą rzuciłaś się w działanie. A może była to sytuacja, która narastała z czasem? Na początku nie byłaś pewna, co robić, jakbyś była w zawieszeniu, ale nagle coś z wewnątrz popchnęło Cię do działania. Trzeba było głośno powiedzieć prawdę, zająć stanowisko. Nie mogłaś stać obok - zrobiłaś to, co musiałaś zrobić. Może stało się to w obecności jednej osoby, a może przy wielu świadkach. Nieważne, nie mogłaś milczeć. Odwaga.

 
Odwaga to miłość w działaniu.


Niedawno usłyszałem, jak poeta David Whyte powiedział: „Odwaga jest tym jak wygląda miłość wystawiana na próbę przez zwykłe, codzienne potrzeby życia.” Odwaga to miłość w działaniu. Działanie zewnętrzne - podjęcie odważnego kroku – ma miejsce wtedy, gdy głęboka miłość lub zaangażowanie w stosunku do osoby czy ideału, płynie z naszego wnętrza i domaga się działania. To, co nazywamy odważnym działaniem jest wyrazem czystej prawdy o tym kim jesteśmy i co jest dla nas ważne.


Tak więc odwaga to praca wewnętrzna. Coś co dzieje się w samym rdzeniu naszej istoty, coś co nie pozwala nam stać bezczynnie. Możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że to już się dzieje, dopóki nie zaczniemy mówić lub działać. Nagle jesteśmy w ruchu i nie ma już odwrotu. Odwaga wyzwala adrenalinę i uruchamia zdolność do robienia tego, czego nie możemy nie zrobić. 

 

Jak rozwijać odwagę?


Jak możesz rozwijać swoją odwagę? Żyjąc zgodnie z powołaniem swojego serca. Żyjąc zgodnie ze swoją misją lub celem życiowym. Wiedząc, kim jesteś i dlaczego tu jesteśmy. Żyjąc tym każdego dnia. Im bardziej skupiasz się na tym, tym bardziej odkrywasz, że masz odwagę robić rzeczy, których nawet sobie nie wyobrażałaś. Ponieważ to jest to, do czego wzywa Cię dana chwila. Ponieważ jeśli żyjesz w zgodzie ze sobą i otaczającym Cię światem, nie możesz nie mówić „tak” prawdzie swojego serca. 

 

  • Kiedy byłeś, według słów Rity Dove, wezwany do bycia kimś więcej?
  • Weź oddech i przypomnij sobie tamtą chwilę. Co działo się wewnątrz Ciebie? 
  • W jaki sposób ta chwila odzwierciedlała coś, co było dla ciebie wtedy ważne - Twoje wartości, twoje podstawowe zasady, twoje pasje? 
  • O co teraz prosi cię Twoja odwaga, czy to w życiu osobistym, czy w świecie wokół Ciebie?

 

Te słowa amerykańskiej pisarki i filozofki, Audre Lorde, są ze mną zawsze: „Kiedy odważę się być wielka, użyć swojej mocy w służbie swojej wizji, wtedy to czy się boję, staje się coraz mniej ważne”. Wiedz, kim jesteś i dlaczego tu jesteś. Niech twoje życie wyraża powołanie Twojego Serca. Skup się i zaangażuj w misję swojej duszy, a odwaga zacznie rosnąć w siłę w samym rdzeniu Twojej Istoty.

 

Tłum. Marta Robson
Orginalny post na blogu Alana Seale'a: https://transformationalpresence.org/alan-seale-blog/courage-is-an-inside-job/